Etkinlik Takvimi
19.10.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Örnek Projeler
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 24.10.2017 11:52:00

 

Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız, fakülte hakkında bilgi verdi. Prof. Dr.Yıldız, 8 bin 906 öğrenciye eğitim verdiklerini söyleyerek öğrencilerin önemli projelere imza attıklarını ifade etti.

 

 

SÜ. Mühendislik Fakültesi’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız,fakültenin 1970-1971 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak “Mühendislik –Mimarlık Yüksekokulu” olarak açıldığını belirtti. Selçuk Üniversitesi’nin 2016 Aralık ayı itibariyle öğrenci sayısı bakımındanen kalabalık fakültesi olduğunu söyleyen Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız, “Fakültemizin; Makine Mühendisliği Bölümünde yüzde 30 İngilizce eğitim uygulanmaktadır. Ayrıca Makine Mühendisliği Bölümü ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Montanastate Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü arasında, “Çift Diplomaya Dayalı Uluslararası Ortak Lisans Programı” açılmış ve bu program yüzde 100 İngilizce olarak yürütülmektedir. Mühendislik Fakültemiz halen on bir normal öğretim, dokuz ikinci öğretim ve (ULOP) Uluslararası Ortak Lisans Programı, olmak üzere toplam yirmi bir program ile Mühendislik alanında, öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ağustos 2016 tarihinde 667 sayılı KHK uyarınca kapatılan Vakıf Üniversitelerinin mühendislik fakülteleri öğrencilerinin yerleştirildiği dört adet yüzde 100 İngilizce öğretim veren lisans bölümü (Bilgisayar, Makine Mekatronik ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği) açılmıştır. Çift anadal, yandal ve bölümler arasında yatay geçiş olanakları vardır” diye konuştu.

 

 

55 ÜLKEDEN 235 ÖĞRENCİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ’NDE EĞİTİM GÖRÜYOR

“Öğrencilerimizin uluslararası deneyim kazanmaları için Erasmus programı kapsamında bir ya da iki yarıyıl yurtdışındaki üniversitelerde eğitim görmeleri teşvik edilmektedir” diyen Prof. Dr. Ferruh Yıldız, “Fakültemiz; farklı ülkelerden öğrenciler tarafından da tercih edilmekte, bu kapsamda 55 ülkeden 235 yabancı uyruklu öğrenci fakültemizde öğrenim görmektedir.Ayrıca Farabi Değişim Programı kapsamında da yurtiçindeki çeşitli üniversiteler ile işbirlikleri yapılmaktadır.Ekim 2017 itibariyle toplamda 8 bin 906 öğrencimiz öğretim görmektedir” dedi.

 

 

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ’NE YAPILAN EK BİNA İHTİYACI KARŞILADI

Mühendislik Fakültesi’ne ek olarak yapılan binanın ihtiyacı karşıladığını söyleyen Prof. Dr Ferruh Yıldız, yaklaşık bir haftaya kadar yeni yapılan G bloğa taşınacaklarını ifade etti. Fakültenin hizmet binasıyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Ferruh Yıldız, şunları söyledi: “G blokla birlikte mevcut ihtiyacımız karşılanacak. Taşınacak olan bölümler belirlendi. Sıkışık olan bölümler rahatlayacak. MühendislikFakültesi, 65.000 metrekarelik kapalı alan üzerinde her biri 4’er katlı, 5 blok (A,B,C,D,G Bloklar) ve yine her biri 4’er katlı, 2 labartuvar blokunda (E ve F Bloklar) oluşmaktadır.”

 

 

MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ ÖRNEK BAŞARILARA İMZA ATIYOR

 SÜ. Mühendislik Fakültesi’nin örnek projeler ve başarılara imza atmaya devam ediyor. Projeler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yıldız, “Fakülte bünyesinde çeşitli araştırma imkânları mevcut olup bölümlerde BAP, TÜBİTAK, DPT, KOSGEB ve AB (Avrupa Birliği) gibi kurumlardan destek alınmak üzere çeşitli konularda araştırma projeleri hazırlanmakta ve araştırma faaliyetleri yürütülmektedir.Toplamda son üç yılda tamamlanan proje sayısı 222’yi buldu. Bu yıl düzenlenen IV. Düzenlenen Mühendislik Öğrenci Proje Pazarında 6 farklı tematik alanda 106 proje değerlendirmeye alındı ve jürinin yaptığı değerlendirmelersonunda da her tematik alanda ilk üç dereceye giren öğrencilere ödüller verildi” diye konuştu.

 

 

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ULUSLARARASI YAYIN SAYISI SIRALAMASINDA 1. OLDU

Kurumlar arası işbirliğinin de önemine dikkat çeken Prof. Dr. Yıldız, “Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencileri katılmış oldukları ‘TÜBİTAK UAV 2017 İnternational UnmannedaerialvehicleTurkeyCompetition’ Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda ikinci olmuşlardır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayi) Savunma Sanayi Müsteşarlığı gibi kamu kurumları ile yapılan protokollerde önemli projelere imza atılmaktadır. Örneğin; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile iki önemli protokol imzalanmıştır. ‘Ülkemizdeki Kentsel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri’nin Mevcut Durumunun Tespiti Revizyon İhtiyacının Belirlenmesi’gibi projeler Çevre Mühendisliği bölümünce yürütülmektedir. Üniversitemizde Fakülteler bazında uluslararası yayın sayısı sıralamasında Mühendislik Fakültesi 294 yayın ile 1. sıradadır. Aynı zamanda yine fakülteler bazında uluslararası bildiri sıralamasında Mühendislik Fakültesi 200 bildiriyle 3. sıradadır”ifadelerini kullandı.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk