Etkinlik Takvimi
19.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Bölgenin Sağlık Anlayışına Yön Veren Hastane Selçuk Tıp
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 17.10.2017 10:46:00

 

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, 40 yılı aşkın bir süredir, Türkiye’de ve dünyada kendine alanında haklı bir yer edinmiş Selçuk Üniversitesi bünyesinde yer alan Tıp Fakültesi Hastanesi’nin bölgenin en gelişmiş teknolojilerle donatılmış sağlık üssü olduğunu söyledi.

 

 

Doç. Dr. Yılmaz, “Evrensel ölçüler bakımından kabul görmüş bilimsel gelişmelere ışık tutan eğitim anlayışı ile insan sağlığına yatırımın önemini biliyor ve buna yönelik çalışmalar ile sektöre ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak bilgi ve iletişim çağında olduğumuzun bilincinde, bilim ile entegre, araştırma gücünü toplum yararına kanalize edebilen bir yapıya sahibiz” diye konuştu.

Hastanenin hedefleri hakkında bilgi veren Başhekim Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, “Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi “Tüm tetkiklerin yapılabildiği tam donanımlı laboratuvarlar son teknoloji cihazlarla donatılmıştır”  dedi.

Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, hastanenin standartları hakkında ise şunları dile getirdi: “Hastane bünyesinde yer alan ameliyathane 1. Modül dünya standartlarında tasarlanmış olup, projelendirme aşamasında hasta güvenliği, enfeksiyon kontrolü gibi önemli unsurlar göz önünde bulundurulmuştur. İklimlendirme sisteminde yüzde 99.9 oranında hava sızdırmazlık sağlayan (partikül geçirmeyen) hepafiltre kullanılmıştır. HVAC (Streil Alan Havalandırma Sistemi) kontrolleri otomasyon üzerinden sağlanmaktadır. İklimlendirme standartları ISO-14.644’e uygundur. Yan etkenler göz önüne alınarak her oda ayrı ayrı projelendirilmiştir. Bölgede tek olan KBB Poliklinik içinde yer alan Yutma Hastalıkları Merkezi’miz toplumda son yıllarda fark edilme oranı hayli yüksek olan yutma hastalıkları konusunda hizmet vermektedir. Ortalama bir insanın günde 2 bin defa yutkunduğu ve toplumun bilerek ya da bilmeyerek yüzde 10-15’inin yutma bozukluğu/hastalığı yaşadığı bilinmektedir. Bu istatistik ise Yutma Hastalıkları Merkezi’nin önemini ortaya koymaktadır.”

                                  SÜ TIP, TAM DONANIMA SAHİP

“Obezite cerrahisinde (tüp mide vs) alanında ün yapmış cerrahları ile Türkiye genelinden hasta kabul edilmekte ve özellikle Genel Cerrahi’de laporoskopik uygulamalarda pek çok hastalık daha konforlu şekilde tedavi edilebilmektedir” diyen Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, “Laporoskopik cerrahi ile (pankreas, kistler, myomlar, kanser ve rahim ameliyatları) hastanede kalış süresi, enfeksiyon riski, normal hayata dönüş süre ve riskleri en asgariye çekilmiştir. Kardiyovasküler Cerrahi’de özel eğitim gerektiren tedavi yöntemleri en çağdaş koşullarda uzman cerrahlarımızca hastanın memnuniyeti en yüksek seviyeye çekilerek tedavi edilmektedir. Dünyada hızla yayılan kanser vakalarının tedavisinde hayati önem arz eden Radyasyon Onkolojisi tekniği hastanemizde brakiterapi gibi teknolojik cihazlarla hizmet vermektedir. Kanser tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda bile hastanın sıkıntılarını olabildiğince azaltan radyasyon tedavisi ile yaşam kalitesinin artması hedeflenmektedir” diye konuştu.

     GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIPTA 15 UYGULAMA YAPILIYOR

              Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, “Ülkemizde 2014 yılı sonlarında Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları şu an 15 uygulama içeriyor. Hastanemizde bu yıl hizmet vermeye başlayan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Merkezimizde; akupunktur ve hipnoz uygulamaları ile ilgili hizmet verilmekte olup, kupa (hacamat), sülük (nirudoterapi) ve fitoterapi hizmeti vermek için de gerekli çalışmalar devam etmektedir. Göğüs Hastalıkları Servisi içine açılan 3. Seviye Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi, 200 m2 alan üzerine kurulmuş olup, ünite içinde 7 adet yoğun bakım yatağı, 1 adet temas izolasyon odası ve negatif basınçlı tüberküloz izolasyon odası bulunmaktadır. Negatif Basınçlı Tüberküloz İzolasyon Odası, hava yolu ile bulaşan çeşitli enfeksiyonları taşıyan hastalarımız için dizayn edilmiştir. Bu amaçla oluşturulan odanın, hastanın bulunduğu bölüm “Kirli Alan” olarak kabul edilecek şekilde hasta odasının, oda dışındaki alanlara oranla negatif basınçta tutulması gerekir” ifadelerini kullandı. 

                TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİNİN İKİNCİSİ SÜ’DE

“Hastanemiz bünyesinde bulunan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından Üniversite hastaneleri bünyelerinde kurulmaya başlanan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri’nin ikincisi olma özelliğine sahiptir” diyen Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, “350 metrekare kapalı alana sahip olan TRSM’nin hastane bahçesinde bu merkeze ayrılmış bir hobi bahçesi mevcut olup, haftanın hizmet vermektedir. Beyin Cerrahi Kliniğimizde Uzman Hekimlerimiz tarafından beyin tümörü olan hastaların ameliyat öncesinde 3 boyutlu görüntülemeleri yapılmakta, bilgisayarlı tomografi, Magnetik Rezonans gibi tetkikler Nöronavigasyon sistemi ile hastanın 3 boyutlu radyolojik tetkikleri bilgisayar tarafından tanınmakta ve çeşitli hassas cihazlar yardımıyla ameliyat sırasında cerrahın sadece bu bölgede çalışması ve etraftaki normal beyin dokusundan uzak kalması ve zarar vermemesi sağlanmaktadır. Özellikle derin yerleşimli bir tümörden biyopsi alma ve diğer cerrahi işlemlerin yapılmasında 3 boyutlu görüntüleme yardımı ile lezyon içinde tam istenilen yere ulaşması sağlanmaktadır”şeklinde konuştu.

                 48 YATAKLI YOĞUM BAKIM ÜNİTESİ YAKINDA HİZMETTE

Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, “Son olarak bölgenin en büyüğü olma özelliğine sahip 48 yataklı yoğun bakım ünitemiz şu an yapım aşamasında olup en kısa zamanda hasta kabulüne başlayacaktır. Yoğun bakım ünitemiz Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre, son teknoloji cihazlar ve üst düzey düşünülmüş fiziki koşullar ile donatılacaktır”dedi. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz çevre illerden yüksek oranda hasta kabul ettiklerine dikkat çekerek yerleşke bakımından ulaşımın kolay olması nedeniyle de tercih edilen bir sağlık merkezi olduklarını söyledi. En çok hasta kabul eden servisler hakkında ise ilk üç sıranın Göz Hastalıkları, Dermatoloji ve Ortopedi olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Yılmaz, “Hızla artan hasta kapasitesini ise rakamlarla açıklayacak olursak 2016 yılında toplam 30 bin civarı yatan hasta, 466 bin civarı poliklinik hastası kabul ederken, 2017 yılının yalnızca Ocak-Ağustos ayları arasında bu rakamlar yatan hasta sayısında yaklaşık 31 bine, poliklinik hasta sayısında ise yaklaşık 481 bine çıkmıştır. Bu rakamlar ile de Selçuk Tıp’ın büyüme kapasitesi gözle görülür hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk