Etkinlik Takvimi
19.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk, Letonya'da Uluslararası Konferansa Öncülük Etti
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 19.09.2017 12:55:00

 

Selçuk Üniversitesi ve Riga Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği 6. Uluslararası İleri Teknoloji ve Bilimleri Konferansı (ICAT’Riga) Letonya’nın başkenti Riga’da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Konferansa toplamda 249 bilimsel çalışma gönderilirken 146 çalışma konferansta sunulmak için kabul edildi. Konferans 17 farklı ülkeden 100’den fazla bilim insanı ile 3 gün boyunca bildiri sunumlarıyla devam etti.

 

 

Selçuk Üniversitesi’nin, Riga Teknik Üniversitesi (RTU) ve IEEE Letonya işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve başkanlığını Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sarıtaş’ın yaptığı ve Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka’nın konuşmacı olarak katıldığı ICAT’Riga’nın açılışı Riga Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

 

 

REKTÖR PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

            Konferansın açılış konuşmasını Organizasyon Kurulu Başkanlarından ve Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Bay yaptı. Prof. Dr. Bay, “Buraya tecrübenizi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanındaki çalışmalarınızın sonuçlarını değerlendirmeye geldiniz. Hepinizi burada ağırlamak bizim için büyük bir onurdur. Bu konferansın amacı, dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacılar ve akademisyenlere, araştırmalarını ve mesleki gelişim faaliyetlerini sunmak için bir platform sağlamaktır. Bu yıl 6. ICAT konferansını gerçekleştiriyoruz. ICAT, mevcut ortaklıkları güçlendirmek ve yeni fikirleri geliştirmek için, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında araştırmacılar, öğrenciler ve profesyoneller için tercih edilen bir konferans olabilmek, araştırma gelişmelerini ve bulgularını yaygınlaştırmak, fikir alışverişinde bulunmak için bir ortam sunmaktadır. İlk ICAT konferansından beri bizi motive eden ve destek veren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin'e özellikle teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca, konferans düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. İsmail Sarıtaş ve başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kemal Tütüncü’ye, meslektaşlarımızı ve organizasyon çalışanlarını motive etmek için yaptıkları temel çalışmaların yanı sıra organizasyondaki başarılarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Başarılı ve aydınlatıcı bir konferans olmasını diliyorum” dedi.

 

 

DOÇ. DR. SARITAŞ, “FARKLI ÜLKELERDEKİ BİLİM İNSANLARININ BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPMASI SON DERECE ÖNEMLİ”

Konferans Yönetim Kurulu Başkanı ve ICAT Organizasyon Kurulu Başkanı, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sarıtaş konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Riga Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Leonids Ribickis ve organizasyon komitesi üyelerine desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Bu tür organizasyonlarda farklı ülkelerdeki bilim adamlarının bilgi alışverişi yapmak amacıyla bir araya getirilmesini sağlamak son derece önemlidir. Gerçekleştirdiğimiz konferansın amacı; araştırmacı ve akademisyenlerin kendi araştırmalarını ve mesleki gelişim faaliyetlerini sunmak ve kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak için bir platform oluşturmaktır. Oluşturulan bu platform, araştırmacıların, öğrencilerin ve profesyonellerin mevcut ortaklıklarını güçlendirmek ve yeni iş birlikleri geliştirmek amacıyla fikir alışverişinde bulunmaları için fırsatlar oluşturuyor. Ayrıca kurumlar arasındaki sürdürülebilir işbirliğinin önemini vurgulamak isterim. Fakültelerimiz bir proje ortaklığı ile işbirliği yapmaya başlamış ve daha sonra bu ortaklık Erasmus Programı çerçevesinde bölümler arası öğrenci ve öğretim üyelerinin değişimine izin vererek nihayet Riga'da uluslararası konferans düzenlemeye kadar ulaşmıştır. Tüm çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen ve bizi sürekli motive eden başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Okka olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Umarım bu iki üniversite arasındaki işbirliği, sadece Avrupa çapında değil, ayrıca tüm dünya çapındaki bilimsel aktiviteleri düzenlemeye katkı sağlar. Misafirperverliği, ICAT konferansında verimli çalışmaları ve destekleri için Riga Teknik Üniversitesi ekibine teşekkür ederim.” dedi.

 

 

PROF. DR. OKKA, “SELÇUK, İÇ ANADOLU’DA HIZLA GELİŞEN BİR ÜNİVERSİTE”

Açılışta, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, “ICAT’Riga’ya ev sahipliği yaptığı için öncelikle Riga Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Leonids Ribickis’e, yurtdışında konferans gibi zor bir organizasyonu başarıyla düzenleyen Doç. Dr. İsmail Sarıtaş ve Prof. Dr. Ömer Faruk Bay’a teşekkür ederim” dedi. Selçuk Üniversitesi’nin İç Anadolu’da hızla gelişen bir üniversite olduğunu belirterek, uluslararası organizasyonlarla beraber teknoloji kampüsü kurulacağını söyleyen Prof. Dr. Okka, “Konferans çalışmalarıyla birlikte Selçuk Üniversitesi ve Riga Teknik Üniversitesi arasında işbirliği anlaşmaları da yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

 

PROF. DR. JUHNA, “SELÇUK İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARIMIZI İLERLETMEK İSTİYORUZ”

 Riga Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Talis Juhna ise açılış konuşmasında, “Konferansa ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ile süregelen proje çalışmalarının yapılan konferansla daha ileri bir noktaya geldi. Türk ve Letonya akademisyenleri bir arada farklı disiplinler arası çalışmalara zemin hazırlayacak. Selçuk Üniversitesi ile öğrenci ve akademisyen değişimi noktasında işbirliği çalışmalarını da ilerletmek istiyoruz” dedi.

 

 

DAVETLİ KONUŞMACI OTURUMUNDA İKİ SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konferansın açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacıların oturumlarına geçildi. Başkanlığını, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Bay’ın yaptığı davetli konuşmacı oturumunda Riga Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Janis Grundspenkis, ‘Akıllı Ders ve Bilgi Değerlendirme Sistemlerinin Geliştirilmesinde Karşılaşılan Sorunlar’, Riga Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arturs Aboltins’ ise ‘Çoklu Taşıyıcılı Dalga Formlarının Oluşturulması İçin Parametrik Lineer Kodlama Kullanımı’ konusunda bildiri sunumu gerçekleştirdi.

 

 

 

Daha sonra 17 farklı ülkeden katılan bilim insanları 3 gün boyunca bildirilerini sundu.

 

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk