BEYŞEHİR ALİ AKKANAT MESLEK YÜKSEKOKULU
Dersin Adı   Dönem Sonu Muhasebe İşlemleri
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
2 5301263 3 / 0 5
Dersin Düzeyi Ön Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Öğr. Gör. İmdat KIRICI
Koordinator E-mail imdatk selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Öğr. Gör. İmdat KIRICI
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Bu dersin amacı muhasebe alanında yapılan muhasebe uygulamalarını teorik olarak anlatarak pratik uygulamalarla desteklemektir. Buna ilişkin nitelikli bir bilgi paketi sunabilmeyi amaçlamaktadır.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 100 0 0 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Anlatım, Soru-Cevap, Alıştırma ve Uygulama, Ders içinde bireysel çalışmalar yaptırma, Problem Çözme
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Varlık ve Kaynak Hesaplarına Giriş Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
2 Hazır Değerler Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
3 Menkul Kıymetler Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
4 Ticari Alacaklar ve Diğer Alacaklar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
5 Stoklar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
6 Gelecek Aylara Ait Gelirler ve Giderler, Gelir ve Gider Tahakkukları Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
7 Diğer Dönen Varlıklar, Mali Duran Varlıklar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
8 Ara Sınav
9 Maddi Duran Varlıklar ve Maddi Olmayan Duran Varlıklar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
10 Mali Borçlar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
11 Ticari Borçlar ve Diğer Borçlar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
12 Ödenecek Vergi ve Sosyal Yükümlülükler, Borç ve Gider Karşılıkları Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
13 Özkaynaklar Grubu ve Uygulama Genel Muhasebe, Naim Ata Atabey - Raif Parlakkaya - Ali Alagöz. Genel Muhasebe, Orhan Sevilengül. Genel Muhasebe Teori ve Uygulama, Ertuğrul Çetiner. Finansal Muhasebe, Nihat Küçüksavaş. Genel Muhasebe, durmuş Acar - Nilüfer Tetik. Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Nalan Akdoğan.
14 Örnek Bir Muhasebe Süreci Uygulaması-1
15 Örnek Bir Muhasebe Süreci Uygulaması-2
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 3
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 4
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 24
Final : 1 28
DERSİN AKTS KREDİSİ 5
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 Aktif ve pasif karakterli hesapların tanınması sağlanır. 4
D.Ö.Ç. 2 Varlık ve kaynak hesaplarının işleyişine dair genel bir bilgiye sahip olunur. 4
D.Ö.Ç. 3 Bir işletmede muhasebe sürecinin nasıl işlediğine dair uygulamalar yoluyla bilgi sahibi olunur. 3
D.Ö.Ç. 4 Muhasebede envanter işlemlerinin nasıl yapıldığı hususunda bilgi sahibi olunur. 4
D.Ö.Ç. 5 Bir bilginin muhasebede nasıl işlendiği konusunda yönetici bakış açısı kazanılır. 3
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20