BİLGİSAYAR BİL.UY.ARŞ.MRKZ.MÜD.
Basında Bilmer
Hürriyet || 12 Aralık 2009

KONYA Selçuk Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük bilgisayar merkezi olma özelliğini taşıyan Sakıp Sabancı Bilgisayar Merkezi (BİMER) günde 3 bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana kurulu tek katlı merkezde aynı anda 2 bin öğrenci, günlüğü 1 lira karşılığında internet hizmeti alabiliyor.
 

Konya Selçuk Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük bilgisayar merkezi olma özelliğini taşıyan Sakıp Sabancı Bilgisayar Merkezi (BİMER) günde 3 bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana kurulu tek katlı merkezde aynı anda 2 bin öğrenci, günlüğü 1 lira karşılığında internet hizmeti alabiliyor. Teknolojiüssü olarak adlandırılan BİMER’de öğrenciler ödev ve araştırmalarını yaparken, sesli ve görüntülü sohbet sistemi ile aileleri de konuşabiliyor.

BİMER Sorumlusu Hakan Ülker, merkezin açıldığı 2004 yılından itibaren öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Merkezimiz saat 09.00’dan 21.00’e kadar kesintisiz hizmet veriyor. Sadece öğrencilerimiz ile öğretim üyelerimizin yararlanmasına izin veriyoruz. İsteyen öğrenci 1 lira karşılığında tüm gün hizmet alabilir. Yaklaşık 4 ayı bulan bir eğitim-öğretim dönemi için toplu hizmet almak isteyen öğrencilerimizden ise sadece 25 lira ücret alınıyor” dedi.

100 KİLOMETRE KABLO DÖŞENDİ
Merkez bünyesinde 5 de özel sınıf bulunduğunu belirten Ülker, “Öğretim üyelerimiz bu sınıflarda araştırmalarını rahatlıkla yapabiliyor. Bazı dönemlerde temel bilgisayar eğitimin yanı sıra web tasarımı, görsel tasarım gibi kurslar da düzenliyoruz. Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz bu imkanlardan az bir ücretle yararlanabiliyor. Merkezimize bilgisayarlar yerleştirilirken 100 kilometre kablo kullanıldı” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER AİLELERİ İLE HASRET GİDERİYORLAR
Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerin bilgisayar merkezinde aileleriyle sohbet ettiklerini ifade eden Hakan Ülker, “Gurbette okuyan öğrencilerimiz merkezimize gelerek aileleri ile günde 1 lira karşılığında akşama kadar sohbet edebiliyorlar. Bazı öğrenciler araştırma ve ödevleri için geliyor. Gazete okumaya gelenler de var. Klavye derslerine çalışan öğrencilerimiz de bulunuyor” dedi.

TÜRKİYE’DE BENZERİ YOK
Dünyada sayılı, Türkiye’de ise benzeri bulunmayan merkezin 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip olduğunu vurgulayan BİMER Sorumlusu Hakan Ülker, “Fiziki bakımdan böyle bir merkez Türkiye’deki hiçbir üniversitede yok. Kamu ve özel sektörde de böyle bir merkezi görmedik. Yurtdışından gelen birçok öğretim üyesi merkezimizi görünce hayret ediyor. Öğrencilerimize böyle bir imkan sunduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

Haberin Sayfası


Milliyet || 12 Aralık 2009

KONYA Selçuk Üniversitesi'nin bünyesinde bulunan ve Türkiye'nin en büyük bilgisayar merkezi olma özelliğini taşıyan Selçuk Bilgisayar Merkezi günde 3 bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. Merkezde aynı anda 2 bin öğrenci günlüğü 1 TL karşılığında internet hizmeti alabiliyor. Teknoloji üssü olarak adlandırılan BİMER'de öğrenciler ödev ve araştırmalarını yaparken, sesli ve görüntülü sohbet sistemi ile de aileleri ile hasret giderme imkanı buluyor.
 
4 AYLIK HİZMET: 25 TL 
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, merkezin açıldığı 2004 yılından itibaren öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Merkezimiz saat 09.00'dan 21.00'e kadar kesintisiz hizmet veriyor. Sadece öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin yararlanmasına izin veriyoruz. İsteyen öğrenci 1 TL karşılığında tüm gün hizmet alabilir. Yaklaşık 4 ayı bulan bir eğitim-öğretim dönemi için toplu hizmet almak isteyen öğrencilerimizden ise sadece 25 TL ücret alınıyor." dedi.
 
100 KİLOMETRE KABLO DÖŞENDİ
 
Türkiye'de kamu ve özel sektör dahil olmak üzere 2 bin bilgisayarın birarada olduğu böyle bir merkezin bulunmadığını belirten Okudan, "Ayrıca merkez bünyesinde 5 adet de özel sınıfımız var. Öğretim üyelerimiz istedikleri takdirde bu sınıflarda araştırmalarını rahatlıkla yapabiliyor. Bazı dönemlerde temel bilgisayar eğitimin yanı sıra web tasarımı, görsel tasarım gibi kurslar da düzenliyoruz. Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz bu imkanlardan az bir ücretle yararlanabiliyor. Merkezimize bilgisayarlar yerleştirilirken 100 kilometre kablo kullanıldı" diye konuştu.
 
AİLELERİ İLE HASRET GİDERİYORLAR 
Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencilerin bilgisayar merkezine gelerek aileleri ile sohbet ettiklerini belirten Okudan, "Gurbette okuyan öğrencilerimiz merkezimize gelerek aileleri ile günde 1 TL ödeyerek akşama kadar sohbet edebiliyorlar. Bazı öğrenciler araştırma ve ödevleri için geliyor. Gazete okumaya gelenler de var. Klavye derslerine çalışan öğrencilerimiz de bulunuyor" dedi.
 
TÜRKİYE'DE BENZERİ YOK
 
Dünyada sayılı Türkiye'de ise benzeri bulunmayan merkezin 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip olduğunu vurgulayan Okudan, "Fiziki bakımdan böyle bir merkez Türkiye'deki hiçbir üniversitede yok. Kamu ve özel sektörde de böyle bir merkezi görmedik. Yurtdışından gelen birçok öğretim üyesi merkezimizi görünce hayret ediyor. Böyle bir merkez dünyada sayılı ülkelerde var. Öğrencilerimize böyle bir imkan sunduğumuz için mutluyuz" diye konuştu.

Haberin Sayfası


Memleket Gazetesi || 23 Şubat 2010

Selçuk Üniversitesinde (SÜ) 2 bin 500 metre karelik alan ve 2 bin bilgisayarıyla Türkiye'nin en büyük bilgisayar merkezi olma özelliğini taşıyan ''BİLMER'' yılın 365 günü öğrenci ve öğretim üyelerine hizmet veriyor. 

Selçuk Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Erdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 kattan oluşan BİLMER'in 2003 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini belirtti. 

Merkez'de giriş katında bulunan ana salonda 750, alt salonda bin ve sınıflarda da 250 olmak üzere toplam 2 bin bilgisayarın bulunduğunu ifade eden Erdi, ''İçerisinde oluşturulan ağ altyapısı için toplam 100 kilometre fiberoptik kablo kullanılan BİLMER, Türkiye'nin en büyük bilgisayar merkezi, aynı zamanda dünya üzerindeki birkaç büyük bilgisayar merkezinden de biri durumundadır'' dedi. 

-GÜNDE 4 BİN ÖĞRENCİ FAYDALANIYOR- 

BİLMER'in üniversite öğrencileri, akademik personel ve yöre halkına hizmet vermek amacıyla kurulduğunu vurgulayan Erdi, şunları kaydetti: 
''Burada öğrenciler her türlü araştırmalarını, ödevlerini sessiz ve güvenilir bir ortamda yapabiliyor. Öğrencilerimizin yararlanmak istedikleri özel amaçlı yazılımlar da talepleri doğrultusunda hizmetlerine sunuluyor. Gün içerisinde ortalama 4 bin öğrencinin faydalandığı BİLMER, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün 09.00?21.00 saatlerinde günde 12 saat hizmet vermektedir. 

Merkezimizde yüksek kapasiteli ve üstün özelliklere sahip 120 bilgisayarın yer aldığı 5 akıllı sınıf ve bir de 100 kişilik konferans salonu bulunmaktadır.'' 
Erdi, öğrencilerin merkezde 1 lira gibi sembolik bir ücretle 12 saat internet bağlantısından yararlandığını, bir dönemlik yani 4 aylık süre için de 25 lira karşılığında doğrudan abone olarak hizmet alabildiğini bildirdi. 
Haftanın 7 günü sabahtan akşama kadar açık tutulan merkezin genellikle dolu olduğunu anlatan Erdi, ''Merkezimizde part-time çalışan üniversitemiz öğrencileri de internet kullanıcılarına her konuda yardımcı olmaya çalışıyor'' diye konuştu. 

-BİLİŞİM ALANINDA PROJE YARIŞMASI YAPILACAK

Bilişim sektörüyle ilgili bir yarışma düzenlediklerini anlatan Erdi, ''Öğrencilerimize proje teklif çağrısı yapacağız. Gelecek proje tekliflerini değerlendirerek, kabul edilenler için çalışma ortamı ve destek verilmesi planlanıyor. Öğrencilerin geliştirdiği donanım ve yazılımlar daha sonra jüri tarafından incelenerek dereceye girenler ödüllendirilecektir'' diye konuştu. 
Merkez bünyesinde ayrıca çeşitli dönemlerde temel bilgisayar kullanımı düzeyinden başlayarak ileri düzey programcılık, web tasarımı, sistem yöneticiliği gibi konularda kurslar düzenlendiğini dile getiren Erdi, bu kurslarda başarılı olan kursiyerlere de üniversite onaylı başarı sertifikası verildiğini bildirdi.

Haberin Sayfası


Cumhuriyet  || 23 Şubat 2010

Haberin Sayfası